RF Amplifier, a wide band, low power component operating from 0 Hz to 2.4 GHz. Features 12dB gain at 1GHz, a 6dB noise figure, and 10dBm P1dB. This surface mountable, lead-free device is housed in a SOT-86 plastic package with dimensions of 2.16mm diameter and 1.52mm thickness. Operates with a supply voltage range of 4V to 6V and a maximum supply current of 40mA, with a maximum power dissipation of 400mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom MSA-0386-TR2G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 2.4GHz |
| Package/Case | SOT-86 |
| Diameter | 2.16mm |
| Gain | 12dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 400mW |
| Max Supply Current | 40mA |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 6dB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 0 Hz to 2.4 GHz |
| Operating Supply Current | 50mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| P1dB | 10dBm |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 400mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 40mA |
| Test Frequency | 1GHz |
| Thickness | 1.52mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom MSA-0386-TR2G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.