General purpose RF amplifier with 22dB gain and 4dB noise figure, operating from 3.1V to 3.9V supply. Features a 900MHz bandwidth and a maximum operating frequency of 5GHz. Packaged in a 36 MICRO-X ceramic SMD/SMT case, this lead-free and RoHS compliant component offers a maximum power dissipation of 200mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom MSA-0636-BLKG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 900MHz |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Diameter | 2.11mm |
| Frequency | 5GHz |
| Gain | 22dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.57mm |
| Max Frequency | 900MHz |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Supply Current | 30mA |
| Max Supply Voltage | 3.9V |
| Min Supply Voltage | 3.1V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 4dB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 900 MHz |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Operating Supply Voltage | 3.5V |
| P1dB | 2dBm |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 200mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 30mA |
| Test Frequency | 500MHz |
| Type | General Purpose |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom MSA-0636-BLKG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.