
The MSA-0711-TR2G is a SOT-143 surface mount RF amplifier with a bandwidth of 1.9GHz and a gain of 12dB. It operates at a maximum temperature of 150°C and a maximum power dissipation of 175mW. The amplifier requires a supply voltage between 3V and 4.6V and draws a maximum supply current of 30mA. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 10,000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom MSA-0711-TR2G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 1.9GHz |
| Package/Case | SOT-143 |
| Gain | 12dB |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 175mW |
| Max Supply Current | 30mA |
| Max Supply Voltage | 4.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 5dB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 0 Hz to 1.9 GHz |
| Operating Supply Current | 22mA |
| Operating Supply Voltage | 3.8V |
| P1dB | 5.5dBm |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 175mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 30mA |
| Test Frequency | 1GHz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom MSA-0711-TR2G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
