General Purpose RF Amplifier, operating up to 25 GHz with a 25dB gain at 1 GHz. Features a 3dB noise figure and 12.5dBm P1dB. This surface mount component is housed in a 36 MICRO-X ceramic package with a 2.11mm diameter and 4.57mm length. It operates from a 7V to 8.4V supply voltage, drawing a maximum of 80mA, and is lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom MSA-0836-BLKG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Diameter | 2.11mm |
| Frequency | 6GHz |
| Gain | 25dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.57mm |
| Max Frequency | 25GHz |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 750mW |
| Max Supply Current | 80mA |
| Max Supply Voltage | 8.4V |
| Min Supply Voltage | 7V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 3dB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 25 GHz |
| Operating Supply Current | 80mA |
| Operating Supply Voltage | 7.8V |
| P1dB | 12.5dBm |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 750mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 80mA |
| Test Frequency | 1GHz |
| Type | General Purpose |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom MSA-0836-BLKG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.