The PCI9656-BA66BI is a 64-bit PCI interface IC from Broadcom, operating at a maximum frequency of 66MHz and a supply voltage of 2.5V. It is packaged in a BGA package and is designed for surface mount applications. The IC is rated to operate over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom PCI9656-BA66BI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | BGA |
| Data Bus Width | 64b |
| Data Rate | 4224Mbps |
| Interface | PCI |
| Max Frequency | 66MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Broadcom PCI9656-BA66BI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.