The PEX8532-BC25BI is a 32-bit interface IC with a data bus width of 32 bits and a maximum data rate of 160Gbps. It operates at a maximum frequency of 100MHz and has a maximum power dissipation of 5.7W. The device is available in a BGA-680 package and is not RoHS compliant. It is designed to operate within a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Data Bus Width | 32b |
| Data Rate | 160Gbps |
| Max Frequency | 100MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 5.7W |
| Number of Ports | 8 |
| Operating Supply Voltage | 1V |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 275ns |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |