
This 500MHz RF amplifier has a gain of 14dB and is designed for surface mount applications. It operates from a 1.8V supply voltage and has an operating supply current of 21mA. The amplifier can handle a maximum supply voltage of 5V and a maximum power dissipation of 300mW. It is available in a 0402 package and is packaged in tape and reel quantities of 5000.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom VMMK-2303-TR1G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Frequency | 500MHz |
| Gain | 14dB |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 2dB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 500 MHz to 6 GHz |
| Operating Supply Current | 21mA |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| P1dB | 9dBm |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 300mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 21mA |
| Test Frequency | 3GHz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom VMMK-2303-TR1G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.