
Wide band RF amplifier operating from 0.5 GHz to 18 GHz. Features 12dB gain at 6GHz, 3.5dB noise figure, and 8dBm P1dB. This GAAS amplifier is supplied in an ultra-thin, 1005 metric (0402 imperial) SMT package, measuring 1.09mm x 0.585mm x 0.275mm. It operates with a supply voltage range of 3V to 5V and a typical supply current of 58mA, with a maximum power dissipation of 420mW. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom VMMK-3503-BLKG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 500MHz |
| Gain | 12dB |
| Height | 0.275mm |
| Length | 1.09mm |
| Max Frequency | 18GHz |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 420mW |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 3.5dB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 0.5 GHz to 18 GHz |
| Operating Supply Current | 58mA |
| P1dB | 8dBm |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 420mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 58mA |
| Technology | GAAS |
| Test Frequency | 6GHz |
| Width | 0.585mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom VMMK-3503-BLKG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
