
The WS2512-BLK is a 1.98GHz RF amplifier with a gain of 26.5dB. It operates within a temperature range of -20°C to 90°C and is supplied with a maximum voltage of 4.2V. The amplifier is available in a surface mount package and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom WS2512-BLK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 1.98GHz |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 1.98GHz |
| Gain | 26.5dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4mm |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 4.2V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 1.98 GHz |
| Operating Supply Current | 510mA |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 510mA |
| Thickness | 1.4mm |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom WS2512-BLK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
