
Illuminated pushbutton switch featuring a momentary-tactile, SPST function and a screw terminal for panel mounting. Rated for 50mA at 24VDC, this switch boasts a gold contact material and plating, offering 35,000 electrical cycles. Constructed from stainless steel with a red LED illumination, it operates within a temperature range of -30°C to 70°C and meets IP66 and UL94 V-0 flammability ratings.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bulgin MPI001/TERM/RD datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 0mm |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Current Rating | 50mA |
| Contact Material | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | 1 maker |
| Current Rating | 50mA |
| Electrical Life | 35000Cycles |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Illumination Color | Red |
| Illumination Type | LED |
| Length | 31mm |
| Material | Stainless Steel |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Mechanical Life | 750000Cycles |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 24V |
| Mount | Panel, Front |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Force | 12N |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 25 |
| Ratings | IP66 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MPI |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST |
| DC Rated Voltage | 24V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bulgin MPI001/TERM/RD to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.