
Switch Push Button N.O. SPST Flush Round Button 0.05A 24VDC Momentary Contact Panel Mount Solder Tag Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bulgin MPI002/RP/GN/6 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Color | Green |
| Contact Current Rating | 50mA |
| Contact Material | Gold |
| Current Rating | 50mA |
| Electrical Life | 35000Cycles |
| Illumination Type | LED |
| Lead Length | 300mm |
| Lens Color | Green |
| Material | Stainless Steel |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Mechanical Life | 750000Cycles |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Panel, Front |
| Operating Force | 12N |
| Outside Diameter | 22mm |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP66, Water Resistant, Dust Tight |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating | 24V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bulgin MPI002/RP/GN/6 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
