Switch Push Button SP Plunger 3A 250VAC Solder Lug Panel Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Pole Throw Configuration | SP |
| Actuator Style | Plunger |
| Max Current Rating | 3@250VACA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Termination Style | Solder Lug |
| Mounting | Panel Mount |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |