
Schottky diode, single configuration, featuring a 30V peak reverse repetitive voltage and 1A maximum continuous forward current at 90°C. This general-purpose rectifier offers a 0.55V peak forward voltage and 25A peak non-repetitive surge current. Packaged in a DO-41 axial lead plastic case with through-hole mounting, it operates across a temperature range of -65°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bytesonic 1N5818 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 5.2(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.7(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.7(Max) |
| Package Weight (g) | 0.28 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Type | Schottky Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 30V |
| Maximum Continuous Forward Current | 1@Ta=90CA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 25A |
| Peak Forward Voltage | 0.55V |
| Peak Reverse Current | 500uA |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Operating Junction Temperature | -65 to 125°C |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Bytesonic 1N5818 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.