
The BY127M is a general purpose rectifier with a peak reverse repetitive voltage of 1250V and a maximum continuous forward current of 1A at 75C. It has a peak non-repetitive surge current of 30A and a peak forward voltage of 1.1V. The device is available in a DO-41 axial lead package and is suitable for operation over the temperature range of -65 to 150C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bytesonic BY127M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 5.2(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.7(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.7(Max) |
| Package Weight (g) | 0.28 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 1250V |
| Maximum Continuous Forward Current | 1@Ta=75CA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30A |
| Peak Forward Voltage | 1.1V |
| Peak Reverse Current | 5uA |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Junction Temperature | -65 to 150°C |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Bytesonic BY127M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.