Switch Thumb-Pushwheel Thumbwheel BCH 16 0.1A 120VAC 28VDC PC Board Panel Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Thumbwheel |
| Max Current Rating | 0.1A |
| Max AC Voltage Rating | 120V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Termination Style | PC Board |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Positions | 16 |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Circuit Code | BCH |