The 3U1710302 is a 16-position thumbwheel switch from C&K, rated for 28VDC and 0.1A. It features a panel mount/through hole termination style and operates between -10 and 65°C. The switch has an electrical life of 1,000,000 cycles and is suitable for use on printed circuit boards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Thumbwheel |
| Max Current Rating | 0.1@28VDCA |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Electrical Life | 1000000Cycles |
| Termination Style | PC Board/Solder Pins |
| Mounting | Panel Mount/Through Hole |
| Number of Positions | 16 |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Circuit Code | BCH |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |