This 16-position thumbwheel switch features a maximum current rating of 0.1 amps at 28 volts DC and a maximum DC voltage rating of 28 volts. It has an electrical life of one million cycles and is designed for panel mount applications. The switch is suitable for use in environments with operating temperatures ranging from -10 to 65 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Thumbwheel |
| Max Current Rating | 0.1@28VDCA |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Electrical Life | 1000000Cycles |
| Termination Style | PC Board |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Positions | 16 |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Circuit Code | BCH |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2002/95/EC |