SPDT toggle switch with ON OFF ON configuration, featuring a round lever actuator and solder lug termination. This miniature, panel-mount switch with threads supports a 5A at 120VAC/28VDC rating and 250VAC/28VDC voltage. It offers a 0.4VA power rating, 40,000 electrical life cycles, and operates within a -30°C to 85°C temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the C&K 7103L1PCWZGE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Style | Round Lever |
| Termination Style | Solder Lug |
| Mounting | Panel Mount with Threads |
| Body Orientation | Straight |
| Actuator Length (mm) | 16.26 |
| Product Length (mm) | 12.7 |
| Product Depth (mm) | 11.81 |
| Product Height (mm) | 38.59 |
| Body Length (mm) | 12.7 |
| Body Depth (mm) | 6.86 |
| Body Height (mm) | 8.89 |
| Bushing Length (mm) | 9.5 |
| Terminal Length (mm) | 3.94 |
| Terminal Pitch (mm) | 4.7 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 3 |
| Size Type | Miniature |
| Panel Cutout Dimensions (mm) | 6.35(Round) |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Switch Configuration | ON OFF ON |
| Max Current Rating | 5@120VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Max Power Rating | 0.4@20VAC 20VDCVA |
| Electrical Life | 40000Cycles |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 63HW9 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8536509065 |
| Schedule B | 8536509065 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for C&K 7103L1PCWZGE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.