
SPDT illuminated rocker switch with wire wrap termination and panel mount. Features a Mom OFF Mom actuator configuration, rated for 5A at 120VAC and 28VDC, with a maximum AC voltage rating of 250V. Offers a straight body orientation and an electrical life of 40,000 cycles, operating within a temperature range of -30°C to 85°C. Panel cutout dimensions are 20.32mm x 12.7mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the C&K 7105J16W3ME22 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Style | Rocker |
| Termination Style | Wire Wrap |
| Mounting | Panel Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Product Length (mm) | 25.04 |
| Product Depth (mm) | 15.62 |
| Panel Cutout Dimensions (mm) | 20.32 X 12.7(Rectangular) |
| Body Length (mm) | 25.04 |
| Body Depth (mm) | 15.62 |
| Actuator Length (mm) | 17.91 |
| Actuator Depth (mm) | 9.27 |
| Actuator Height (mm) | 2.69 |
| Terminal Length (mm) | 10.8 |
| Terminal Pitch (mm) | 4.7 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 3 |
| Switch Configuration | Mom OFF Mom |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Max Current Rating | 5@120VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Electrical Life | 40000Cycles |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 63HW9 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8536509065 |
| Schedule B | 8536509065 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for C&K 7105J16W3ME22 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.