DPDT rocker switch with solder lug termination and panel mount capability. Features a Mom OFF Mom actuation and a straight body orientation. Rated for 20VAC/20VDC at 0.4VA, with an electrical life of 40,000 cycles. Operates within a temperature range of -30°C to 85°C. Panel cutout dimensions are 20.32mm x 12.7mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the C&K 7205J16ZBI22 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Style | Rocker |
| Termination Style | Solder Lug |
| Mounting | Panel Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Product Length (mm) | 25.04 |
| Product Depth (mm) | 15.62 |
| Panel Cutout Dimensions (mm) | 20.32 X 12.7(Rectangular) |
| Body Length (mm) | 25.04 |
| Body Depth (mm) | 15.62 |
| Actuator Length (mm) | 17.91 |
| Actuator Depth (mm) | 9.27 |
| Actuator Height (mm) | 2.69 |
| Terminal Length (mm) | 3.94 |
| Terminal Pitch (mm) | 4.7 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing (mm) | 4.83 |
| Number of Terminals | 6 |
| Switch Configuration | Mom OFF Mom |
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Max AC Voltage Rating | 20V |
| Max DC Voltage Rating | 20V |
| Max Power Rating | 0.4@20VAC 20VDCVA |
| Electrical Life | 40000Cycles |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 63HW9 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8536509065 |
| Schedule B | 8536509065 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for C&K 7205J16ZBI22 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.