C&K 8121SD8V7GE technical specifications.
| Actuator Style | Round Plunger |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Bracket Mount/Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Product Length (mm) | 19.56 |
| Product Depth (mm) | 9.14 |
| Body Length (mm) | 19.56 |
| Body Depth (mm) | 9.14 |
| Body Height (mm) | 16 |
| Bushing Length (mm) | 7.32 |
| Terminal Length (mm) | 4.7 |
| Terminal Pitch (mm) | 4.7 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 3 |
| Switch Configuration | ON Mom |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Max Current Rating | 1@120VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 120V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Max Power Rating | 0.4@20VAC 20VDCVA |
| Electrical Life | 60000Cycles |
| Switch Function | Momentary Contact |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 75°C |