This SP3T flat key tumbler lock is rated for 20VAC and 20VDC with a maximum power rating of 0.4W at 20VAC or 20VDC. It features a 45-degree angle of throw and is designed for panel mounting. The lock operates within a temperature range of -30°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Tumbler Lock |
| Pole Throw Configuration | SP3T |
| Key Style | Flat Key |
| Max AC Voltage Rating | 20V |
| Max DC Voltage Rating | 20V |
| Max Power Rating | 0.4@20VAC 20VDCVA |
| Angle of Throw | 45° |
| Termination Style | Wire Lead |
| Mounting | Panel Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |