This SPST lever switch has a maximum current rating of 1 amp at 125VAC or 30VDC, with an operating force of 0.19 Newtons. It features a screw mount termination style and a solder termination. The switch has an electrical life of 6000 hours and operates within a temperature range of -25°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | N.C. |
| Pole Throw Configuration | SPST |
| Actuator Style | Lever |
| Max Current Rating | 1@125VAC 30VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 125V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |
| Electrical Life | 6000Cycles |
| Termination Style | Solder |
| Mounting | Screw Mount |
| Operating Force | 0.19N |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |