This SPST lever switch features a max current rating of 1A at 125VAC or 30VDC, with an electrical life of 100,000 cycles. It has a termination style of solder and is mounted via screws. The operating force is 0.19N, and the operating temperature range is -25°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | N.O. |
| Pole Throw Configuration | SPST |
| Actuator Style | Lever |
| Max Current Rating | 1@125VAC 30VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 125V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Termination Style | Solder |
| Mounting | Screw Mount |
| Operating Force | 0.19N |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |