This SPDT switch features a lever actuator style and a maximum current rating of 5 amps at 250VAC. It has a maximum power rating of 248.57mW and a termination style of solder. The switch is designed for screw mount applications and has an operating force of 0.19N. It can operate within a temperature range of -25°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Actuator Style | Lever |
| Max Current Rating | 5@250VACA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max Power Rating | 248.57VA |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Termination Style | Solder |
| Mounting | Screw Mount |
| Operating Force | 0.19N |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |