The MA06S3NCGF is a 6-position rotary switch with a round shaft and SP6T pole throw configuration. It has a maximum current rating of 0.25A at 125VAC or 28VDC and a maximum power rating of 0.4W at 20VAC or 20VDC. The switch has an electrical life of 10,000 cycles and an angle of throw of 36 degrees. It is available in a panel mount/through hole package with PC pins and a straight body orientation. The operating temperature range is from -30°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Round Shaft |
| Pole Throw Configuration | SP6T |
| Max Current Rating | 0.25@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 125V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Max Power Rating | 0.4@20VAC 20VDCVA |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Angle of Throw | 36° |
| Number of Positions | 6 |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Panel Mount/Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |