Switch Rotary SP8T 8 Round Shaft PC Pins 0.02A 1VA Miniature Medical
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Round Shaft |
| Pole Throw Configuration | SP8T |
| Max Current Rating | 0.02A |
| Max Power Rating | 1VA |
| Electrical Life | 20000Cycles |
| Number of Positions | 8 |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Switch Function | Miniature |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2002/95/EC |