The RTAP21S05C50NP is a 5-position SP5T rotary switch with a 30/36° angle of throw. It features a screwdriver shaft actuator style and a maximum current rating of 0.02A. The switch has a maximum AC voltage rating of 25V and a maximum power rating of 0.5W. It is designed for panel mount or through hole mounting and has a straight body orientation. The RTAP21S05C50NP is rated for 10,000 electrical life cycles and operates within a temperature range of -20°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Screwdriver Shaft |
| Pole Throw Configuration | SP5T |
| Max Current Rating | 0.02A |
| Max AC Voltage Rating | 25V |
| Max Power Rating | 0.5VA |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Angle of Throw | 30/36° |
| Number of Positions | 5 |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Panel Mount/Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |