The RTAP22S03D25NP is a DP3T rotary switch with a screwdriver shaft actuator. It features a 30/36 angle of throw and can handle a maximum current rating of 0.02A and a maximum AC voltage rating of 25V. The switch has a maximum power rating of 0.5W and an electrical life of 10000 hours. It is available in a panel mount/through hole package with PC pins and a straight body orientation. The operating temperature range is -20°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Screwdriver Shaft |
| Pole Throw Configuration | DP3T |
| Max Current Rating | 0.02A |
| Max AC Voltage Rating | 25V |
| Max Power Rating | 0.5VA |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Angle of Throw | 30/36° |
| Number of Positions | 3 |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Panel Mount/Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |