The RTAP31S02D25NP is a SPDT rotary switch with 2 positions and a 30/36° throw angle. It has a maximum current rating of 0.02A and a maximum AC voltage rating of 25V. The switch has a maximum power rating of 0.5W and an electrical life of 10,000 cycles. It is designed for panel mount or through hole mounting and has a straight body orientation. The operating temperature range is from -20°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Screwdriver Shaft |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Max Current Rating | 0.02A |
| Max AC Voltage Rating | 25V |
| Max Power Rating | 0.5VA |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Angle of Throw | 30/36° |
| Number of Positions | 2 |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Panel Mount/Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |