The RTAP31S04W25NP is a SP4T rotary switch with a screwdriver shaft actuator. It features a 4-position configuration with a 30/36° angle of throw. The switch has a maximum current rating of 0.02A and a maximum AC voltage rating of 25V. It is designed for through-hole mounting and has a straight body orientation. The switch is rated for 0.5W of power and has an electrical life of 10,000 cycles.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Screwdriver Shaft |
| Pole Throw Configuration | SP4T |
| Max Current Rating | 0.02A |
| Max AC Voltage Rating | 25V |
| Max Power Rating | 0.5VA |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Angle of Throw | 30/36° |
| Number of Positions | 4 |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |