The RTAP41S09R25NP is a 9-position SP9T rotary switch with a 30/36° angle of throw. It features a screwdriver shaft actuator and is rated for a maximum current of 0.02A and a maximum AC voltage of 25V. The switch has a maximum power rating of 0.5W and an electrical life of 10,000 cycles. It is available in a panel mount/through hole package with PC pins and a straight body orientation. The operating temperature range is -20°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Style | Screwdriver Shaft |
| Pole Throw Configuration | SP9T |
| Max Current Rating | 0.02A |
| Max AC Voltage Rating | 25V |
| Max Power Rating | 0.5VA |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Angle of Throw | 30/36° |
| Number of Positions | 9 |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Panel Mount/Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |