
Sub-miniature SPDT toggle switch featuring a momentary-off-momentary action and a round lever actuator. This PC mountable switch with bracket offers vertical right-angle body orientation and PC pin terminations with a 2.54mm terminal pitch. Rated for 2A at 120VAC and 28VDC, it boasts an electrical life of 30,000 cycles and operates within a temperature range of -30°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the C&K T105SH9AVME datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Style | Round Lever |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | PC Mount with Bracket |
| Body Orientation | Vertical Right Angle |
| Actuator Length (mm) | 9.4 |
| Product Length (mm) | 6.1 |
| Product Depth (mm) | 29.27 |
| Product Height (mm) | 8.77 |
| Body Length (mm) | 5.08 |
| Body Depth (mm) | 8.94 |
| Body Height (mm) | 8.77 |
| Bushing Length (mm) | 5.59 |
| Terminal Length (mm) | 13.46 |
| Terminal Pitch (mm) | 2.54 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 3 |
| Size Type | Sub-Miniature |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Switch Configuration | Mom OFF Mom |
| Max Current Rating | 2@120VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 120V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Electrical Life | 30000Cycles |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 63HW9 |
| HTS Code | 8536509065 |
| Schedule B | 8536509065 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for C&K T105SH9AVME to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.