SPDT rocker switch with lever actuator and quick connect termination. Features an ON-None-ON configuration and a 5A at 250VAC/28VDC rating. Panel mountable with a rectangular cutout of 20.32mm x 12.7mm. Operating temperature range from -30°C to 85°C with an electrical life of 100,000 cycles.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the C&K U11J26Z3QE22 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Style | Lever |
| Termination Style | Quick Connect |
| Mounting | Panel Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Product Length (mm) | 25.04 |
| Product Depth (mm) | 15.62 |
| Panel Cutout Dimensions (mm) | 20.32 X 12.7(Rectangular) |
| Body Length (mm) | 25.04 |
| Body Depth (mm) | 15.62 |
| Actuator Length (mm) | 17.91 |
| Actuator Depth (mm) | 9.27 |
| Actuator Height (mm) | 12.44 |
| Terminal Length (mm) | 6.35 |
| Terminal Pitch (mm) | 4.7 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 3 |
| Switch Configuration | ON None ON |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Max Current Rating | 5@120VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 63HW9 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8536509065 |
| Schedule B | 8536509065 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for C&K U11J26Z3QE22 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.