
DPDT momentary contact pushbutton switch featuring a round plunger actuator with a 4.01mm length. This straight body orientation switch offers PC pin termination and bracket mount/through hole mounting options. Rated for 1A at 120VAC and 28VDC, with a 0.4VA power rating, it boasts an electrical life of 60,000 cycles. Operating temperature range is -30°C to 65°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the C&K U821SD3V3GE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Style | Round Plunger |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Bracket Mount/Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Actuator Length (mm) | 4.01 |
| Product Length (mm) | 16.26 |
| Product Depth (mm) | 11.43 |
| Product Height (mm) | 20.26 |
| Body Length (mm) | 16.26 |
| Body Depth (mm) | 11.43 |
| Body Height (mm) | 11.68 |
| Bushing Length (mm) | 3.33 |
| Terminal Length (mm) | 4.7 |
| Terminal Pitch (mm) | 4.7 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing (mm) | 4.83 |
| Number of Terminals | 6 |
| Switch Configuration | ON Mom |
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Max Current Rating | 1@120VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 120V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Max Power Rating | 0.4@20VAC 20VDCVA |
| Electrical Life | 60000Cycles |
| Switch Function | Momentary Contact |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Cage Code | 63HW9 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8536509031 |
| Schedule B | 8536509030 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for C&K U821SD3V3GE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.