This C&K switch features a simulated roller lever actuator style with a SPDT pole throw configuration and N.O./N.C. switch configuration. It has a maximum current rating of 0.01 amps at 12 volts DC and a maximum DC voltage rating of 12 volts. The switch is designed for through hole mounting with PC pins and has an operating force of 1.57 grams. It can operate within a temperature range of -40 to 120 degrees Celsius and has an electrical life of 300,000 cycles.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Actuator Style | Simulated Roller Lever |
| Max Current Rating | 0.01@12VDCA |
| Max DC Voltage Rating | 12V |
| Electrical Life | 300000Cycles |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Force | 1.57N |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |