This SPST switch features a simulated roller lever actuator style and a maximum current rating of 0.01A at 12VDC. It has a maximum DC voltage rating of 12V and an electrical life of 300,000 cycles. The switch is screw mountable and has an operating force of 1.57N. It can operate within a temperature range of -40 to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | N.C. |
| Pole Throw Configuration | SPST |
| Actuator Style | Simulated Roller Lever |
| Max Current Rating | 0.01@12VDCA |
| Max DC Voltage Rating | 12V |
| Electrical Life | 300000Cycles |
| Termination Style | Wire Lead |
| Mounting | Screw Mount |
| Operating Force | 1.57N |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |