Switch Snap Action N.O. SPST Simulated Roller Lever 0.01A 12VDC 1.57N Screw Mount Solder Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | N.O. |
| Pole Throw Configuration | SPST |
| Actuator Style | Simulated Roller Lever |
| Max Current Rating | 0.01@12VDCA |
| Max DC Voltage Rating | 12V |
| Electrical Life | 300000Cycles |
| Termination Style | Solder |
| Mounting | Screw Mount |
| Operating Force | 1.57N |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |