
Through-hole mounted, 100 Ohm, 1% tolerance power resistor with a 50W maximum power dissipation. Features a TO-220-2 package, radial termination, and a 300V voltage rating. Operating temperature range is -55°C to 150°C. Moisture resistant and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Caddock MP850-100-1% datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-220-2 |
| Depth | 3.18mm |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 16.26mm |
| Lead Diameter | 1.35mm |
| Lead Length | 12.7mm |
| Lead Pitch | 0.01inch |
| Length | 0.64inch |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Kool-Pak®MP800 |
| Termination | Radial |
| Thickness | 0.01inch |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 300V |
| DC Rated Voltage | 300V |
| Width | 0.01inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Caddock MP850-100-1% to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
