The Caddock USF271-9.99M-0.01%-2PPM is a through-hole fixed resistor with a metal package. It has a resistance of 9.99 megohms and a voltage rating of 2.5 kilovolts. The resistor is available in a bulk packaging option and has a tolerance of 0.01%. It can operate within a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Metal |
| Height | 12.7mm |
| Lead Diameter | 0.81mm |
| Lead Pitch | 34.29mm |
| Length | 38.1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 9.99MR |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 0.01% |
| Voltage Rating | 2.5kV |
| Width | 4.06mm |
| RoHS | Not Compliant |