The GHF21258N2K-T is a high frequency ceramic inductor from Cal-Chip Electronics, featuring a 0805 case size and a product length of 2.2mm. It has an inductance of 0.0082uH with a tolerance of 10% and a maximum DC resistance of 0.28 ohms. The inductor can handle a maximum DC current of 0.3A and has a minimum quality factor of 15 and a minimum self resonant frequency of 2400MHz. It is designed to operate over a temperature range of -40 to 125C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Frequency Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0082uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 0.28Ohm |
| Minimum Quality Factor | 15 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.05mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |