The NL3225T270J is a wirewound inductor from Cal-Chip Electronics with a type of RF inductors, manufactured using wirewound technology and featuring a molded protection style. The inductor has an inductance of 27uH with a tolerance of 5% and an inductance test frequency of 2.52M. It can handle a maximum DC current of 0.13A and a maximum saturation current of 0.13A, with a maximum DC resistance of 3.5 ohms typ. The inductor has a minimum quality factor of 30 and a minimum self-resonant frequency of 14M. It is available in a 1210 case size with dimensions of 3.4mm product length, 2.5mm height, and 2.7mm product depth. The operating temperature range is from -20 to 100 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Inductance | 27uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 2.52MHz |
| Maximum DC Current | 0.13A |
| Maximum Saturation Current | 0.13A |
| Max DC Resistance | 3.5(Typ)Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 14MHz |
| Case Size | 1210 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 2.5mm |
| Product Depth | 2.7mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |