This is a 39uH wirewound inductor with a 5% tolerance and a molded protection style. It has a maximum DC current of 0.12A and a maximum saturation current of 0.12A. The inductor has a maximum DC resistance of 4.3 ohms and a minimum quality factor of 30. It operates over a temperature range of -20 to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Inductance | 39uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 2.52MHz |
| Maximum DC Current | 0.12A |
| Maximum Saturation Current | 0.12A |
| Max DC Resistance | 4.3(Typ)Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 12MHz |
| Case Size | 1210 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 2.5mm |
| Product Depth | 2.7mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |