Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Canadian Thermostats STS110003CHIP technical specifications.
| Resistance @ 100°C | 1000Ω |
| Resistance Tolerance | ±3% |
| Operating Temperature Range | -40 to +170°C |
| Max Rated Power | 10mW |
| Operating Current | 1mA |
| Min Insulation Resistance | 100MΩ |