The LS1535-01-WH-BL-125 is a SPST switch with a curved rocker actuator style. It has a maximum current rating of 15 amps at 125VAC or 28VDC and a maximum power rating of 559 milliwatts. The switch is rated for 250VAC and has an electrical life of 25,000 cycles and a mechanical life of 100,000 cycles. It is available with wire lead termination and is designed for panel mount applications. The operating temperature range is from -17.8 degrees Celsius to 65.6 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LS1535-01-WH-BL-125 technical specifications.
| Switch Configuration | (ON) None OFF |
| Pole Throw Configuration | SPST |
| Actuator Style | Curved Rocker |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Max Power Rating | 559.27VA |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Termination Style | Wire Lead |
| Mounting | Panel Mount |
| Min Operating Temperature | -17.8°C |
| Max Operating Temperature | 65.6°C |