The LS1535-02-BL-WH-125 is a panel mount switch with a curved rocker actuator style and a SPST pole throw configuration. It has a maximum current rating of 15A at 125VAC or 28VDC, and a maximum AC voltage rating of 250V. The switch has a maximum power rating of 559.27 and an electrical life of 25,000 cycles. It can operate between -17.8°C and 65.6°C, and is available with wire lead termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LS1535-02-BL-WH-125 technical specifications.
| Actuator Style | Curved Rocker |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Mounting | Panel Mount |
| Min Operating Temperature | -17.8°C |
| Max Operating Temperature | 65.6°C |