The LS1535-02-WH-BL-250 is a SPST switch with a curved rocker actuator style. It has a maximum current rating of 15 amps at 125VAC or 28VDC and a maximum power rating of 559.27 milliwatts. The switch is designed for panel mount applications and has a minimum operating temperature of -17.8 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 65.6 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LS1535-02-WH-BL-250 technical specifications.
| Actuator Style | Curved Rocker |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Mounting | Panel Mount |
| Min Operating Temperature | -17.8°C |
| Max Operating Temperature | 65.6°C |