The LS1535-12-BL-WH-125 is a SPST rocker switch with a curved actuator style, rated for 15A at 125VAC or 28VDC. It has a maximum power rating of 559.27 and an electrical life of 25,000 cycles. The switch is designed for panel mount applications and has a termination style of wire lead. It can operate within a temperature range of -17.8°C to 65.6°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LS1535-12-BL-WH-125 technical specifications.
| Actuator Style | Curved Rocker |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Mounting | Panel Mount |
| Min Operating Temperature | -17.8°C |
| Max Operating Temperature | 65.6°C |