The LS1535-51-BL-WH-250 is a SPST switch with a curved rocker actuator style. It has a maximum current rating of 15 amps at 125VAC and 28VDC, and a maximum AC voltage rating of 250V. The switch has a maximum power rating of 559.27 watts and an electrical life of 25,000 cycles. It can operate in temperatures ranging from -17.8°C to 65.6°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LS1535-51-BL-WH-250 technical specifications.
| Actuator Style | Curved Rocker |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Mounting | Panel Mount |
| Min Operating Temperature | -17.8°C |
| Max Operating Temperature | 65.6°C |