The LS1535-51-WH-BL-125 is a SPST switch with a curved rocker actuator style, rated for 15A at 125VAC and 28VDC, with a maximum power rating of 559mW. It features a panel mount termination style and a mechanical life of 100,000 cycles. The switch operates within a temperature range of -17.8°C to 65.6°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Carling Technologies LS1535-51-WH-BL-125 technical specifications.
| Actuator Style | Curved Rocker |
| Max Current Rating | 15@125VAC 28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Mounting | Panel Mount |
| Min Operating Temperature | -17.8°C |
| Max Operating Temperature | 65.6°C |